Fall Season

Fall 2017 Cheerleading Schedule

Invitationals:

Saturday, October 7th – Arundel Invitational @ 3:30pm – Registration

Saturday, October 7th – New Town Invitational @ 1:00pm – Registration

Saturday, October 7th – Kenwood Invitational @ 12:00pm – Registration

Monday, October 9th – Edgewood Invitational @ TBD

Tuesday, October 10th – River Hill Hawk Fest Invitational @ 6:00pm

Saturday, October 14th – Kent Island Invitational @ 11:00am – Results

Saturday, October 14th – Pikesville Invitational @ 10:00am – Results

Wednesday, October 18th – Francis Scott Key Invitational @ 6:00pm – Results

Wednesday, October 18th – Howard County Invitational (Long Reach) @ 6:00pm – Registration

Saturday, October 21st – Westminster Invitational @ 1:00pm – Results

Saturday, October 21st – Perry Hall Invitational @ 10:00am – Registration

Saturday, October 21st – Walt Whitman Invitational @ 11:30am – Registration

Tuesday, October 24th – Marriotts Ridge Invitational @ 6:00pm – Registration

Saturday, October 28th – Chesapeake Invitational @ TBD – Registration

Saturday, October 28th – Oakland Mills Invitational @ 12:00pm –Registration

 

County Competitions:

Saturday, October 14th – Washington County Championship

Tuesday, October 24th – Baltimore County Championship

Wednesday, October 25th – Harford / Cecil County Championship

Thursday, October 26th – Howard County Championship

Thursday, October 26th – Montgomery County Championship (Part A)

Saturday, October 28th – Carroll County Championship

Saturday, October 28th – Montgomery County Championship (Part B)

Monday, October 30th – Anne Arundel / Queen Anne’s County Championship

Wednesday, November 1st – Charles County Championship

Thursday, November 2nd – Frederick County Championship

 

MPSSCC Semi-Final Qualifying Scores Results

 

State Semi-Final Competitions:

Saturday, November 4th @ Harford Community College

Class 1A/2A @ 10:00am  (18 Teams) Results

  • Team Registration 8:00am
  • Open Mat Time 8:45 – 9:30am
  • Coaches’ Meeting 9:30am
  • Start 10:00am
  • Awards 12:00pm

Class 3a/4a @ 4:00pm (28 Teams) Results

  • Team Registration 2:00pm
  • Open Mat Time 2:45 – 3:30pm
  • Coaches’ Meeting 3:30pm
  • Start 4:00pm
  • Awards 7:00pm

State Final Competition:

Saturday, November 11th @ Harford Community College – 11:00am                             (23 Teams: 1A/2A – 9 teams & 3A/4A – 14 teams) Schedule

  • Team Registration 8:15am
  • Open Mat Time 9:15- 10:15am
  • Coaches’ Meeting 10:30am
  • Start 11:00am
  • Awards 1:15pm (23 Teams:  1A/2A – 9 teams & 3A/4A – 14 teams)